Amatnieku meistarnīcas

 

Senā keramika

Vēlajā dzelzs laikmetā, ieviešoties podnieka ripai, attīstījās arī keramika un podniecība, tāpēc organizēsim senās keramikas meistarnīcu, kur varēs izzināt gan podniecības evolūciju, gan paši veidot māla traukus.

Podnieki Baiba un Einārs Dumpji darbnīcā ļaus izzināt keramikas un podniecības attīstību laika gaitā – rādot dažādus jau izveidotu paraugus un stāstot par to atšķirībām. Dalībniekiem būs iespēja pašiem izveidot kādu māla trauku gluži kā sendienās.

Podnieki Baiba un Einārs Dumpji, dzīvo un strādā Madonas nov. Mētrienas pag. „Brīvnieku” mājās. Līdztekus darbam tradicionālajā Vidzemes podniecībā tiek veikti arī izmēģinājumi senāko podniecības procesu izzināšanai. Dumpji dalās savās zināšanās arī ar citiem – gan par 19. – 21. gs. tradicionālās podniecības tradīcijām, gan podniecības evolūciju jau no akmens laikmeta, demonstrējot pašu gatavotus dažādiem vēsturiskajiem periodiem raksturīgos māla izstrādājumus, kas tapuši ilgstošā arheoloģiskajos izrakumos iegūto senlietu izpētes un pašu īstenotā eksperimentālās arheoloģijas ceļā. Par podniecības tradīcijas kopšanu Dumpju ģimene saņēmusi kultūras zīmi „Latviskais mantojums”.

Koka amatniecība – vilciņi

Baltu cilšu mitoloģijā nozīmīgu lomu spēlē dažādi koki, kā arī tos pārstāvošās dievības, taču tikpat būtiski bija dažādie rīki un piederumi, ko varēja pagatavot no koka. Lai koka amatniecību parādītu no nedaudz citas puses, piešķirot tai spēles elementu, organizēsim darbnīcu, kurā varēs gan redzēt, kā top vilciņu spēle, gan arī to apgūt uz īpaši radītas platformas.

Darbnīcā meistars Andris Roze rādīs, kā virpo, taisa vilciņus, kā arī uz īpaši sagatavotas platformas ļaus izmēģināt roku šajā senajā spēlē. Lielākie interesenti varēs pievērsties virpošanai un spēles izgatavošanai, kamēr mazākie sacensties, kurš ir veiklāks.

Biedrības „Tradicionālās kultūras iniciatīvu centra „KasTe”” darbības mērķis ir popularizēt latviešu tradicionālo kultūru un kultūrvēsturiskās vērtības, kā arī organizēt meistarklases. Amatu māja vairākus gadus piedalījusies Latvijas Nacionālā kultūras centra rīkotajā pasākumā „Satiec savu meistaru”. Andris Roze, kas darbojas Amatu mājā, ir viens no retajiem Latvijas kokļu meistariem, kas pats taisa kokles un palīdz tās izgatavot citiem, taču viņam interesē arī koka amatniecība plašākā skatījumā. Šoreiz viņš rādīs un stāstīs, kā tikt pie senās vilciņu spēles, kā arī ierādīs, kā tā darbojas. Meistaram piešķirta Lauku ceļotāja kultūras zīme „Latviskais mantojums”.

Ādas apstrāde

Jau sendienās ādas apstrādei bijusi liela nozīme ne tikai apmetņu un mājokļu veidošanā, bet arī apģērba, apavu, aksesuāru un bruņu izgatavošanā. Pasākumā būs iespējams uzzināt, kā gatavo senos ādas zābakus, kā arī tiks demonstrēta zivju ādas apstrāde dažādās stadijās un somiņu šūšana.

Divas meistares – Inese Roze un Inese Jansone – demonstrēs seno ādas apavu gatavošanu, kā arī eksponēs savus darbus, lai ikviens tos varētu izpētīt. Tiks rādīta zivju ādas (lasis, zutis) ģērēšana, tīrīšana, miecēšana, u.c. apstrāde, kā arī rādīs un ļaus uzšūt pašiem somiņas no šīs ādas.

Darbnīcu vadīs biedrības „Tradicionālās kultūras iniciatīvu centra „KasTe”” vadītāja Inese Roze un viņas kolēģe Inese Jansone. Meistares amatu apguvušas dažādos projektos – zivju ādu ģērēšanas darbnīcā, ādas somiņu šūšanas darbnīca projektā „Joikas un dainas”. Abas regulāri vada ādas apstrādes nodarbības Drabešu Amatu mājā, kas vairākus gadus piedalījusies Latvijas Nacionālā kultūras centra rīkotajā pasākumā „Satiec savu meistaru”.

Muzikālā meistarnīca

Baltu cilšu tradīcijās aprakstīti dažādi rituāli. Bieži vien tika izmantoti skaņu rīki un instrumenti, tāpēc to akcentēsim arī muzikālajā meistarnīcā, kur būs iespējams gan aplūkot senos instrumentus, gan arī kopā ar meistaru un citiem dalībniekiem vienoties dziesmās un muzicēšanā.

Meistara Tāļa Karlsona vadībā ikviens varēs izmēģināt kādu instrumentu, kopā padziedāt un pamuzicēt – gluži kā sendienās, kad kopā būšana bija svarīgāka par prasmēm. Varēs izzināt, kā spēlē dažādus senos mūzikas instrumentus – kokli, ermoņiku, stabuli, tamburīnu, taures, grabuļus, u.c. Paši varēs pagatavot savas niedru stabules.

Darbnīcu vadīs biedrības „Tradicionālās kultūras iniciatīvu centra „KasTe”” pārstāvis Tālis Karlsons. Tālis darbojas folkloras kopā „Ore”, kur pats gan dzied, gan muzicē, kā arī aktīvi piedalās dažādos projektos. Viņš vada nodarbības Drabešu Amatu mājā, kas vairākus gadus piedalījusies Latvijas Nacionālā kultūras centra rīkotajā pasākumā „Satiec savu meistaru”.

Rīko

Atbalsta