Sviests

Sviests – tā ir tīra manta, labākais, ko no piena var pagatavot. Mūsu margarīna laikmetā aicinām apzināties un atgriezties pie laika pārbaudījumu izturējušām, īstām vērtībām, kuras varam baudīt un ar kurām varam lepoties.Sviests tradicionāli tiek iegūts čaklā un rūpīgā darbā, kuļot pienu un krējumu, kamēr atdalās nevajadzīgais un paliek tikai pats vērtīgākais.

Tāpat arī mūzikas grupas, kuras spēlē Sviestā, pēta un vētī seno, traditionālo mūziku un kuļ un kuļ, kamēr atdalās pats vērtīgākais un rodas tajā brīdī aktuālais un pilnīgi nedzirdētais.

Senāk sviests bija viena no Latvijas eksportprecēm, kuras sūtījām uz citām valstīm un ar kuru lepojāmies.

Sviestam ir arī nedaudz ironiska nozīme, jo vēl tagad saistībā ar dažādu etno-mūziku bieži sastopamies ar nostāju – „kas tas par sviestu!”, tad nu izņemam šiem cilvēkiem vārdus no mutes.

Etno-mūzikas izlase SVIESTS aizsākās 2005. gadā, un kopš tā laika ik pārgadus izdodam albumu Sviests, kurā tiek apkopots tas, kas tajā brīdī skan „post-folkloras” vidē.

2013

2013. gadā sadarbībā ar Cēsu Kultūras un tūrisma informācijas centru Sviests izauga par etno-eko festivālu Sviests – kurā Cēsu pilsētas svētku ietvaros vienas dienas laikā uzstājās Sviesta grupas un viesi, kā arī dažādi amatnieki un mākslinieki rādīja, kā izmantot senas prasmes mūsdienās. Kā no dabīgiem materiāliem pagatavot sev ko noderīgu, garšīgu, vai skaistu. Šīs pārbaudītās vērtības – saskaņa ar savu dabisko un kultūras vidi – kura nodrošina augstu dzīves kvalitāti, vēlamies pavēstīt ar savām aktivitātēm, no kurām lielākā un redzamākā ir etno-eko festivāls SVIESTS.

2014 – 2015

No 2014. līdz 2015. gadam etno-eko festivāls Sviests bija daļa no EEA Granta kultūras apmaiņas projekta „Joikas un dainas”, kura ietvaros Sviests sadarbojās ar Norvēģijas sāmu festivālu ISOGAISA, apmainoties ar mūzikas grupām un amatniekiem, rīkojot koncertus un radošās darbnīcas, kurās latvieši varēja iepazīties ar sāmu amatniecību un mūziku, savukārt sāmi apguva latviešu traditionālās prasmes un dzirdēja dažādas latviešu mūzikas grupas.

2016

2016.gadā Cēsīs tika rīkots ceturtais etno-eko festivāls Sviests, kurā īpašie ārzemju viesi šoreiz bija mūsdienu etno-mūziķi no tuvākajiem kaimiņiem – Igaunijas, bet kurus mēs vēl arvien nepelnīti labi nepazīstam.

2017

2017. gadā etno-eko festivāls SVIESTS ir atradis jaunu sadarbības partneri – Valmiermuižas kultūras biedrību, kuras mājvieta Valmiermuižā pa šiem gadiem jau kļuvusi par vienu no reģiona kultūras centriem, kur tiek rīkots pasākums „Saulgriezis”, kā arī pērn notika Valmieras teātra festivāla izrādes, bet visa gada garumā tiek aicinātas dažādas mūzikas grupas uz saviesīgiem muzikāliem vakariem. Pasākuma „Saulgriezis” ietvaros šogad ir paredzēta SVIESTA skatuve ar pašmāju, kā arī ārzemju viesmākslinieku muzikālo programmu.

Uz pasākumu tradicionāli netiek tirgotas biļetes, lai patiešām visi, kuri vēlas, varētu to apmeklēt un pilnvērtīgi baudīt.