Siera siešana. Siers ir īsts mūsu tautas nacionālais produkts, tas saglabājis savu lomu līdz mūsdienām. Katra saimniece to gatavo pēc savas receptes, bet pamatos tā tehnoloģija caur gadsimtiem nav mainījusies, ko palīdzēs izzināt Valmieras muzeja saimniece Indra Bērziņa. Apmeklētāji iepazīsies ar siera gatavošanas noslēpumiem, kā arī izmantosim iegūtās sūkalas, lai neko nelaistu zudībā.

Sviesta kulšana. No seniem laikiem piens un maize nemainīgi ieņēmuši īpašu vietu cilvēku uzturā. Darbnīcā varēs sakult sviestu un uzzināt, kas jādara, lai meitām būtu baltāka mute. Amatas novada Drabešu mājas saimniece Baiba Roze apmeklētājus iepazīstinās un tie paši darbosies ar senajiem sviesta darināšanas rīkiem. Lai akcentētu, ka kādreiz izmantoja it visu, arī blakusproduktus, tad varēs uzzināt, kā izmantot no sviesta gatavošanas pāri palikušās sūkalas.

Zāļu sievas gudrības. Īpaši vasaras saulgriežu laikā, kad ikviens meklē jāņuzāles, pin vainagus un rotā mājas, svarīgi zināt, ko tad īsti atrodam pļavās. Pieredzējusī zāļu sieva Līga Eglīte – zāļu sieva, botānikas un vēstures entuziaste – dalīsies zināšanās, kā paspēt satvert ziedošo un zaļo laiku dārzā, pļavā un mežā, purvā un upmalā, kā ar sendienu prasmēm saglabāt smaržu un garšu atmiņas. Stāsts par dabas spēku sataupīšanu ziemai žāvējot, fermentējot, gatavojot tējas un sīrupus, garšaugu maisījumus, ziedes un izvilkumus eļļā.

Keramikas darbnīcā varēs izzināt gan māla apstrādes tehnikas cauri laikiem, gan paši izmēģināt roku māla trauku lipināšanā. Podnieki Baiba un Einārs Dumpji darbnīcā ļaus izzināt keramikas un podniecības attīstību laika gaitā – rādot dažādus jau izveidotu paraugus un stāstot par to atšķirībām. Dalībniekiem būs iespēja pašiem izveidot kādu māla trauku gluži kā sendienās.

Rotu darbnīcā varēs izzināt, kādi gadskārtu raksti bijuši rotās senatnē, kā arī pašiem iespēja pagatavot savu rotu. Te darbosies Jakubovsku ģimenes saime. Darbnīcā katram būs iespēja pārbaudīt savus spēkus rotu kalšanas prasmē un paša rokām izgatavot savu personīgo bronzas aproci vai gredzenu. Aproces, gredzeni, kaklarotas, auskari, saktas, piekariņi, ķēdes un daudz kas cits meistariem pa spēkam.

Zaļa saimniekošana. Domājot par dabai draudzīgu un ilgtspējīgu saimniekošanu, atskatīsimies, ko varam mācīties no pagātnē iegūtām prasmēm – to palīdzēs izdarīt Amatas novada Drabešu mājas meistari Andris Roze, Sanda Salmiņa un Laura Taube. Lai nebūtu jāveicina plastmasas patēriņš, mācīsimies, kā no niedrēm pagatavot saimniecībā noderīgos dzērienu salmiņus. Tāpat, aizvietojot plastmasas iepakojumu, veidosim vaska drāniņas ēdienu saglabāšanai. Materiāli dabai draudzīgi un ļauj veiksmīgāk uzglabāt pārtikas produktus. Aizvietojot dažādus ar ķīmikālijām bagātos tīrīšanas līdzekļus, jauksim paši savējos, kas to vienkāršā sastāva dēļ arī nav alerģiski – tikai soda, ziepes un kāda ēteriskā eļļa, lai tiktu pie sava veļas mazgājamā līdzekļa. Viss vienkāršais un efektīvais ir labi aizmirsts vecais!